Važnost prehrane tijekom ljeta

Važnost prehrane tijekom ljeta

Važnost prehrane tijekom ljeta

Važnost prehrane tijekom ljeta
Lorena Šmic

Lorena Šmic

nutricionistica

Lorena Šmic

Lorena Šmic

nutricionistica

Ljeto je doba godine koje donosi visoke temperature i često povećanu fizičku aktivnosti. Međutim, vrućine i znojenje mogu dovesti do povećanog rizika od dehidracije te gubitka energije. Iako je lako zanemariti unos tekućine i prehranu u korist uživanja pravilna prehrana tijekom ljeta igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja, energije i općeg osjećaja dobrobiti.

 

Evo nekoliko ključnih savjeta:

Hidratacija

Voda je ključni element ljetne prehrane. Visoke temperature uzrokuju povećano znojenje, što može dovesti do gubitka tekućine i elektrolita iz tijela. Preporučuje se konzumacija najmanje 8-10 čaša vode dnevno, a u slučaju intenzivnijih fizičkih aktivnosti i više.

Važnost prehrane tijekom ljeta - hidratacija

 

Voda pomaže u regulaciji tjelesne temperature, održavanju hidratacije kože i poticanju probave.

Uz vodu, odličan su izbor i prirodni voćni sokovi, nezaslađeni čajevi, kokosova voda i domaće limunade. Ove tekućine ne samo da osvježavaju, već također pomažu u nadoknadi elektrolita.

Voće i povrće

Ljeto je bogato svježim voćem i povrćem koji su neizostavan dio ljetne prehrane. Lubenica, krastavci, rajčice, breskve i bobičasto voće odlični su izvori vode i vitamina. 

Zeleno lisnato povrće (špinat i salate) te rajčica i paprika, bogati su antioksidansima koji štite tijelo od štetnih slobodnih radikala, nastalih uslijed izlaganja suncu.

Lagani Obroci

Tijekom ljeta poznati je gubitak apetita jer tijelo prirodno teži laganijoj prehrani. Teški i masni obroci mogu izazvati osjećaj nadutosti i umora i dodatno opterećivanju probavni sustav. Umjesto toga, preporučuje se konzumacija laganih obroka poput salata, ribe, pilećih prsa, kvinoje i riže. Ove namirnice pružaju dovoljno energije bez osjećaja težine u želucu.

Izbjegavanje pretjeranog unosa šećera i prerađene hrane

Ljeti često posežemo za sladoledom, gaziranim pićima i drugim slatkišima kako bismo se osvježili.

 

Međutim, ove namirnice mogu dovesti do brzih skokova i padova šećera u krvi, što uzrokuje osjećaj umora i razdražljivosti.

 

 

Umjesto toga, birajte prirodne alternative poput voća.

Ljeti birajte prirodne izvore šećera poput voća kako biste održali stabilnu energiju i izbjegli nagle padove šećera u krvi.

Pametno skladištenje hrane

Ljetne temperature mogu uzrokovati i brže kvarenje hrane i namirnica, što povećava rizik od trovanja hranom. Stoga je važno pravilno skladištiti hranu, osobito mliječne proizvode, meso i ribu. Čuvajte ove namirnice u hladnjaku i izbjegavajte ih držati vani na visokim temperaturama dulje vrijeme.

Zaštita od sunca

Neki nutrijenti, poput vitamina C, E i beta-karotena, mogu pomoći u zaštiti kože od štetnog djelovanja UV zraka.

 

Namirnice poput mrkve, slatkog krumpira, bundeve i špinata bogate su ovim nutrijentima i mogu pridonijeti očuvanju zdravlja kože tijekom ljeta.

Podijelite naš sadržaj…